Park w Dowspudzie - natura i historia
Ścieżka poznawcza pn. „Park w Dowspudzie – natura i historia” otwarta zostanie dziś, 28 kwietnia o godz. 13.30 w Dowspudzie k. Raczek (powiat suwalski).
Program przewiduje spacer ścieżką wraz z tematycznymi prelekcjami, tuż po powitaniu gości przez Starostę przy budynku kordegardy i uroczystym przecięciu wstęgi.
Ścieżka ma ok. 1,6 km długości. Jej trasa prowadzi po terenie dowspudzkiego, zabytkowego parku ukazując na kilkudziesięciu tablicach sekrety świata roślin i zwierząt, jak również w pobliżu ruin pałacu Paca prezentując ich walory historyczne. Przejście wytyczoną trasą to zaledwie godzinny spacer.
Ponadto nowopowstała ścieżka będzie wspierała prowadzone w szkole zajęcia dotyczące regionu, umożliwi realizację w terenie praktycznych zajęć z biologii, historii oraz edukacji środowiskowej.
Ścieżka została zorganizowana z inicjatywy Powiatu Suwalskiego w ramach projektu „Przez przyrodę i kulturę do rozwoju turystycznego i współpracy międzynarodowej” współfinansowanego środkami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Suwałkach, Nadleśnictwa Szczebra oraz Unii Europejskiej.
Starostwo Powiatowe w Suwałkach
**************
Podczas spaceru lub rowerowej przejażdżki można jednocześnie poznawać przyrodę i historię tego miejsca. Park w Dowspudzie, ma wiele tajemnic. Beata Chełmicka – Bordzio ze Starostwa Powiatowego w Suwałkach mówi, że wysoko w dziuplach starych drzew mieszkają tu kaczki gągoły i tracze – nurogęsi. Spacerujący natkną się też na okopy i stanowiska artyleryjskie, bo zarówno w czasie I jak i II wojny światowej przebiegała tędy linia frontu. Ścieżka poznawcza ma ponad półtora kilometra. Rozpoczyna się przy bramie wjazdowej do szkoły w Dowspudzie i zabytkowej alei lipowej . Można się nią poruszać również rowerem. Trasa jest specjalnie oznakowana, tablice informacyjne mają pomóc w rozpoznawaniu gatunków roślin i zwierząt, które tu żyją i przybliżyć historię tego niezwykłego miejsca. Podobnych tras można szukać na Suwalszczyźnie tylko w Suwalskim Parku Krajobrazowym i Wigierskim Parku Narodowym.
Polskie Radio Białystok